Blogsorok

Mikulás- másképp…

Gyermekkoromban ilyenkor már sokszor hószitálta fehérségben pompázott a kinti világ- és én, csodahívő, de a valóságot sejtő kislány- nagyon- nagyon vártam a december elején megérkező MIKULÁST. Jobban mondva az általa hozott finomságokat rejtő csomagot…

A téli délután félhomályos várakozásában minden évben újra és újra átélhettem azt az örömteli pillanatot, amikor Nagymamám valahogy odacsempészte a kis csizmámba az ajándékot…

Még mindig érzem – az akkor még ritkán kapható-  narancs, és dió, valamint az elmaradhatatlan csokimikulás illatát.

…_______________________________________________…

Nagymamám rám mosolyog, ahogy meglát. Büszkén meséli, hogy mit rajzolt előző nap a többiekkel. Várom, hogy mikor veszi észre..mamuszkájában a csomagot. Megtörténik:

– Hát ez micsoda?!

– Itt járt a Mikulás- felelem könnyedén, pedig kicsit összeszorul a szívem, hogy most már én vagyok az Ő csodahozója…Pedig milyen jó is volt fordítva…és már milyen régen- mégis élénk az emlék.

Rögtön kibont egy szaloncukrot.

Gyermeki boldogsággal kutat a kincsek között- hogyan is lehetne ez másképp- hiszen nem más Ő, mint egy picit megidősödött, boldog Gyermek…

F.É.L.E.K.

 Megint agyalok, ami már csak  azért is veszélyes, mert sohasem tudni: mi sül ki belőle a végén. Általában semmi jó.

Könnyen megpróbáltam túllépni az önsajnálat széles folyója feletti híd utolsó centijein is, de amíg visszanézek- látni fogom azt az irdatlan nagy vizet.

Egyáltalán: Miért nézek vissza?! Azért, mert emberből vagyok, mert kíváncsi vagyok, s mint a kisgyermek: csodában reménykedem.

Olyan csodában ami csak a mesékben fordul elő ˙(meg persze néha a valóságban is- de sohasem velem, hanem mindig valaki MÁSSAL történik meg)- én pedig csak sóhajtozhatok, hogy “hű, meg ha” – még tényleg ilyen is van…

Szóval abban a csodában reménykedem, hogy visszanézek, és kiderül: NINCS SE FOLYÓ,  SE HÍD MÖGÖTTEM.

DE VAN. És én ezt nem akarom. Kicsit belefáradtam az útkeresésbe, a barátnélküliségbe a haszontalanság-érzésbe.

Próbálom megtalálni az egyensúlyt. A közepet (nem az aranyat), amely világosan láttatja majd a határaimat és a szárnyaim méreteit is. Azt, hogy mire LEHETNÉK még képes, ha nem tekintgetnék folyton vissza…

Agyalok, és elgondolkozom azon, amit az utóbbi időben (hol szelíden, hol durván) a szemembe mondtak: “NEKED CSAK SAJÁT MAGADNAK KELL MEGFELELNED!”

Nagyon vicces…Saját magam egyszerűen nem létezik; vagyis létezik ugyan, de éppolyan változékony, mint az individuumom. Szóval ez hogyan lehetne viszonyítási alap?!

Persze, tudom, legyek türelmes…Csakhogy úgy érzem, hogy én már eddig is q….ra türelmes voltam- és mire vezetett?! Hát megmondom: A nagy semmire!

Ugyanott vagyok sokszor, mint ahonnan elindultam, és van olyan is, hogy még azt a hidat sem látom, amin annyiszor átkeltem már, s amit végleg magam mögött kellene hagynom.

FÉLEK.

60. Szülinapodra

Drága Édesapám!

Nagyon-nagyon boldog születésnapot kívánok Neked tiszta szívemből!

60 éves lennél…Igen, 60 éves lennél, ha a Mindenható nem dönt úgy húsz évvel ezelőtt, hogy Te a csekély 40 éved alatt már bevégezted minden földi dolgodat.

Ezügyben nem értek egyet Istennel, mert nagyon hiányoztál az esküvőmről-hogy Te kísérj az oltár elé; vagy mostanában, hogy örülhess az Unokáidnak, és játszhass Velük…

Halottan lettél Nagypapa, de tudom, hogy ott voltál a szülésnél, és elsőként csókoltad meg Picinyeink magzatmázas buksiját.

Nagyon hiányzol…annyi mindent szeretnék Neked elmondani, amire nem volt alkalmam,,hiszen évente csak párszor találkoztunk egy órára.

Nem volt boldog életed, és ez fáj nekem- bár tudom, hogy részben Te tehetsz róla.

Tudod, nincsen olyan fényképem , amikor hajlandó voltál a kamerába nézni, de amikor Rád gondolok, tisztán látom a meleg barna szemeidet. Emlékszem az erős, dolgos kezedre, a bajuszodra…és a láncdohányosságodra.

Én nem szoktam inni, de ha néha adódik egy alkalom, valamiért mindig konyakot rendelek-mintha csak Neked kérném.

Vitatkoznék az Ég Urával arról, hogy igenis szükségem lett volna Rád az elmúlt 20 év alatt nagyon sokszor; ezért szemtelen módon megkérdőjelezem döntése helyességét.

Tudom, hogy nem változtathatok a dolgokon, pedig szeretnék…-már látom mennyit ökörködnél a másodutódaiddal- szerintem imádnának…

Én is nagyon- nagyon szeretlek, APA. Remélem, ott a Mennyországban is vannak jófej haverjaid, és nem unatkozol.

Tudod, hogy útálok, temetőbe járni, mert TUDOM, HOGY NEM OTT VAGY. Évente 1x-2x azért elmegyek, hogy elszívjunk együtt egy cigit.

Mégegyszer Isten Éltessen- akárhol is vagy, én a drága emlékedet mindíg a szívemben őrzöm. Soha nem felejtek el Rád gondolni- csak találkozni nem tudunk.

Nekem-úgy érzem-nagyon sok teendőm van még itt idelenn, de ha néha belepillantasz az életembe, remélem, elégedett vagy.

Mindig is vágytam rá, APA, hogy büszke legyél rám. Vajon az vagy?!

                                                                                 Szerető Elsőszülött gyermeked

 

In memoriam: POPPER PÉTER (+2010)

 
„A múlt már nincs. A jövő még nincs. Egyetlen valóság a jelen.”
                                                                   Popper Péter
 
 
Bevallom, soha nem szerettem az írásait. Néha túl magasröptűnek-néha túl mélyen szántónak éreztem az Általa feltárt gondolatvilágot; és itt a hangsúly most a „TÚL”-on van.
 
Most már tudom, hogy csupán az lehetett a gond, hogy lelkileg és szellemileg még egyáltalán nem voltam érett az ÁLTALA LEÍRT GONDOLATOK MEGÉRTÉSÉHEZ, FELDOLGOZÁSÁHOZ.
 
Igen…, túl fiatalon ismerkedtem meg az írásaival…
 
Most, pár év távlatából, kezemben a döbbenetet és az eddigiekben fennt leírt gondolataim cáfolatát kiváltó /ingyenes szóróanyagban talált/ munkájával…-
 
-csak annyit szeretnék mondani, hogy TÉNYLEG FOLYAMATOSAN VÁLTOZUNK. Te is, én is…Különben meg sem találtuk volna egymást ezzel a gyönyörű, utánozhatatlan fogalmazásmódú, egyedi stílusvilágú szerzeménnyel.
 
„Tisztelt Popper Péter!
 
 Őszinte megbánással kérek bocsánatot, amiért eddig mellőztem leírt művei hasznos tartalmának saját okulásomra (is) szolgáló szellemi kiaknázását!
Sajnálom, hogy jelen dimenziónkban már nem alkothat többé publikusat.”
 
 
 
POPPER PÉTER:
LASSAN JÁRJ, TOVÁBB ÉLSZ!
 
„Ha én ördög lennék– mondjuk Lucifer-, és azt a megbízást kapnám, hogy tegyem tönkre a jó Isten teremtette világot, akkor pörgetném. Az emberi agynak ugyanis van egy élményfeldolgozó üteme, lehetősége. Már régen felmerült a kérdés, hogy az ún. gondolkodó gépeket, computereket meg lehet-e bolondítani?
A válasz:igen. A computernek van egy információfeldolgozási sebessége, és ha azt túllépem, vagyis gyorsabban adagolom az információt, mint amit ő fel tud dolgozni, akkor megbolondul, és pontosan úgy fog viselkedni a gép, mint egy mániás. Szósalátákat mond, értelmetlen dolgokat, szóval dilis lesz. Pontosan ez történik az emberrel is, akinek van egy élményfeldolgozási, benyomási, információfeldolgozási határa.
Bár ez a határ nagy, mégis időre van szüksége az emberi agynak; leginkább nem az intellektuális részének, hanem az emocionálisnak. Pl. odaülök a TV elé, és látom, amint tömegsírt tárnak fel, egy diktátor által legyilkolt emberek százainak maradványait. Már épp összeszorul a szívem, amikor vált a kép a mongol népi együttesre, amint táncolnak. Már épp megörülök, milyen szép, mikor megmutatják Ceausescu kivégzését, amire megint döbbenten nézek, de nem tudom lereagálni ezt a döbbenetemet, mert utána jön egy politikus beszéde arról, hogy majd az unokáink leborulnak a sírunkhoz. Szóval nem tudom lereagálni a benyomásaimat. Ettől az ember elzüllik. Én úgy züllök el, aki magamat titokban humanistának tartom, hogy visszagondolok a múlt század fordulóján a Dreyfus perre, ahol Európa értelmiségét fel lehetett heccelni azzal, hogy egy francia katonatisztet igazságtalanul egy nagyon rossz állomáshelyre küldtek. És hörgött az értelmiség.
Én látom a tömegsírt a tévében, kisebbfajta diktátornak a pusztítását, majd így szólok a feleségemhez, hogy Kati, van még abból a baracklekvárból, amit Nagymarosról küldött a Klotild néni?
Ennyi a reagálásom a tömegsírra. Le vagyok züllve, el vagyok romolva minden szempontból. Mert ebbe belezüllik egy társadalom, belezüllenek a szakmák, teljesen mindegy, hogy mit nézek. Az Ormos mari azt mondta, hogy leköszön a pécsi rektorságról és egyetemi tanárságról, mert nem hajlandó analfabéta egyetemi hallgatókat tanítani. Ormos Máriának igaza van, én csak azért nem köszönök le, mert a pénzre szükségem van. Csak ezért.
 
Ha azt mondom a harmadéves egyetemi hallgatónak, hogy az emberiség története egy testvérféltékenységgel kezdődött, úgy néznek, mint a hal a kocsonyából. Mondom:
 
–        Tudják, hogy miről beszélek? Káin és Ábel?- Nincs konzekvencia. Vagyunk hatvanan a teremben.
–        Tegye fel a kezét, aki tudja, hogy miről beszélek.
Felteszik tizennégyen a hatvanból. Ez az európai kultúra alapja- ezt kell tanítani?
 
Olyan műveletlenül jönnek ki a középiskolából, hogy a statisztikák szerint 46% azzal a nehézséggel küzd, hogy nem tudja visszaadni, elmondani értelmesen, amit olvasott. De elnézést kérek, a régi kapitalista Horthy-rendszer osztatlan elemi iskoláiban írni- olvasni megtanították a gyermekeket. Hát hogy van ez? Az egyetem azt mondja, hogy hozott anyagból dolgozunk, mert már a középiskolából műveletlenül jönnek ki. Magyarországon megszűnt az egyetem egyetem lenni. Magyar egyetem nincs, és azért nincs, mert az univerzitás- tehát az, hogy en egy fiatalembernek európai kultúrát adok és foglalkozást- megszűnt. Európai kultúrát senki sem kap. A jogi egyetem a legmagasabb fokú jogi szakiskola. Az orvosi egyetem a legmagasabb fokú egészségügyi szakiskola, de nem értelmiségi, aki onnét jön.
Én először a Szovjetben láttam, hogy az egyetemi diploma nem avat senkit értelmiséggé. Nem kapja meg azt, amit egy régi értelemben vett univerzitás megadott. Ha most egy őrült kitalálja, hogy óriás üzemeket kell az egyetemekből csinálni, és az amúgy is hatalmas bölcsészkarhoz még be is kell csatolni a gyógypedagógiát, a tanítóképzést, a tanárképzést, akkor már nincs hallgató és tanár, csak ügyfél. A hallgatóból ügyfél lett. Hát akkor mit akarok én? Amikor a hozzá nem értésnek, a pedagógiai laikusságnak eme mértéke tombol.
 
Hogy ne tudjanak az emberek orientálódni, hogy tönkremenjen minden, amihez idő kell? Azt kérdezi tőlem a bölcsészkaron egy diák, hogy Tanár úr, hogy lehet az ember művelt? Olvasni kell. És? És el kell gondolkodni utána azon, amit olvas az ember. És? Megint olvasni kell. És? Megint el kell gondolkodni. Nem tudok más utat. Én irtózom a fiatalkori zárásoktól, amikor valaki hoszonvalahány éves korában lezárja magát, és azt mondja, hogy (mondjuk egy orvosi egyetemen) becsatlakozom egy kardiológiai, szívgyógyászati teamhez. Mert állást akar, és attól kezdve már nem lesz orvos belőle, csak szívgyógyász. Becsatlakozik egy eszme, egy ideológia, egy mítosz szolgálatába, és megszűnik, és megáll a fejlődése, és ugyanazt kezdi el ismételgetni, mint egy papagáj, fanatikusan.
 
Mindenhez idő kell. Lucifer azt mondja, ha jól emlékszem Madáchra, hogy „Hol a tagadás a lábát megveti, világodat meg fogja dönteni.” Meg akarja dönteni Isten teremtését és világát, ha van isten és ha volt teremtés.
Azért mondom, ha Lucifer lennék, ezt az utat választanám, hogy teljesen dezorientáltak legyenek az emberek, hogy ne értsék a világot. Az nagyon fontos. Az egyik társadalomtudós azt mondja, már lassan olyanok vagyunk, mint a vadság korában élő emberek: használjuk a világot, de nem értjük, egyre kevesebbet értünk belőle.
 
Ha másik oldalon állnék, lassítanék, időt adnék az élményfeldolgozásokra. Nem tartom pozitívnak fiziológiailag sem, hogy a pubertás 4-5 évvel előbbre jött, és lerövidült a gyerekkor. Ennek konzekvenciái vannak, ennek a sürgetésnek és ennek a gyorsulásnak, és azt hiszem, ez tönkreteszi az ember orientációját, és nem érti a világot.
 
Ha ülök a volánnál, és megáll a kocsim, mit tudok csinálni? Megnézem, van-e benzin. Vagy leesett-e egy vezeték? Nem. Defekt? Nincs. Jöhet a sárga angyal. Fogalmam sincs, hogy mit csináljak azzal a kocsival. És hiába mondom én, hogy műholdas közvetítéssel nézem a szexfilmet Portugáliából. Ki tudja, mi az, hogy műholdas közvetítés? És ha azt mondom a feleségemnek, hogy fáj a fejem, és kérek egy Quarelint, de kiderül, nincs itthon, csak Antineuralgica, én azt mondom, az is jó lesz. Ha nem vagyok orvos vagy biokémikus, akkor tudom, hogy mit beszélek? Tudom, hogy az Antineuralgica honnét tudja, hogy nem a hónom fáj, hanem a fogam?
 
Használom a világot, de nem értem. És, ha nem értem, hát szorongok. Ha szorongok, azt nem szeretem, ezért ki fogok találni mítoszokat, álracionális magyarázatokat. Végül eljuthatunk oda, hogy a mítoszokból politika lesz. Volt egy társadalomtudós, George Sorel, aki Bécsben tanított, és ő mondta, hogy a 20. században a társadalom használni fogja a világot, de egyre kevésbé érti, egyre jobban szorong, egyre több mítosz- éhsége lesz. Ilyen mítoszok voltak pl. új típusú szovjet ember, az amerikai létforma, a magasrendű, alacsonyabb rendű mitizált politikusok Hitlertől Sztálinig. A végén, azt mondja, azé lesz a politikai hatalom, aki a leghízelgőbb és legkönnyebben érthető mítoszt tudja adni a tömegeknek.
 
Ezt a folyamatot nem lehet megállítani. Voltaire azt találta ki, hogy műveljük csak kertjeinket, vagyis, hogy éljünk befelé, csináljunk rendet magunk körül, családunkban.
De nem lehet megcsinálni, mert van egy feltétele, mégpedig az, hogy a farkas ne jöjjön be a kertbe. De a farkas bejön a kertbe.
 
Ha én Angliába vagy Svédországba születek, engem nem érdekel a politika, de itt igen, mert értem jön. Megkeresztelted-e a gyerekedet, vagy nem? Jársz-e templomba, vagy nem? Jobboldali vagy, vagy baloldali vagy? Szóval odajön az asztalomhoz és az ágyamhoz, és belerángat a politikába. Ez a dolognak az egyik része, és nem tudom, ezt a folyamatot hogyan lehet megállítani. Valószínűleg sehogy. A pörgés és a gyorsaság mindent átalakít.
 
Régen azt mondta az apám, hogy nézd ezt a szövetet, az esküvőmre csináltattam, nem fényesedett ki, angol szövet. Nézd meg a bútort, a nagymama stafírungjából való, még mindig itt van. Most? Nézd meg a cipőmet, 15 éve hordom, duplatalpú varrott borjúbőr. Kérdezze meg a feleségemet: ha hazajövök, és azt mondom, hogy Katikám, egy nagyszerű cipőt vettem neked, 15 évig hordhatod, mit fog mondani? Hát elájul. Akar ő 15 évig hordani egy cipőt? A minőség teljesen megváltozott. Tartósság? Dehogy!
 
És az emberi kapcsolatok minősége nem változott meg? 60 évig kell élni házasságban? Jön hozzám egy Kossuth- díjas pasi, nagyon rokonszenves, és azt mondja, hogy doktor, nagyon szeretem a feleségemet, nem tudnék nélküle élni, de 35 éve vagyunk házasok. Ha megsimogatom, olyan, mintha magamat simogatnám. Mit csináljak?
 
Ez régen nem így volt. A nő belehalt a gyerekszülésbe, a gyermekágyi lázba. A férfi elesett a csatában, mert jött a tatár, török, kuruc, labanc. Ha túlélték, jött a kolera, jött a pestis. Hát meddig tartott egy kapcsolat? Nem 60 évre volt méretezve az időfaktor. Persze, hogy felbomlanak a házasságok, főleg a szerelmi házasságok 50%-0. Nem erre állnak be az emberek.
 
Nem arra nézek ma egy bútort, hogy majd az unokáimnak jó lesz. Nem azért építek egy házat, hogy még generációkat kiszolgáljon, és nem azért veszek egy kocsit, mert szép a formája. Ma már azt nézem, hogy hány másodperc alatt gyorsul fel, és nem megyek hintón végig Pápáról Debrecenbe, de vasúton se, mert lassú, de autón és repülőgépen se, hanem inkább rakétán. Ez az egész a gyorsulás. Azelőtt írtam egy levelet egy amerikai barátomnak, 5 hét múlva válaszolt. Most eltelik 4 perc, és mondom, na mi van, miért nem válaszol? Ez már egész más világ, egész más létforma. Az elmélyedés, az odafigyelés elvész belőle. A világra oda kéne figyelni. Van egy nagy különbség: Amerika elkezdte azt mondani, hogy az idő pénz, az idő arra való, hogy pénzt keressek. Az európai polgárság sokáig ezt fordítva tartotta igaznak. Szerinte a pénz idő, és azért kell pénzt keresnem, hogy legyen időm nézni a világot, elgondolkozni rajta.
Az amerikai felfogás győzött. Ma már elpazarolt időnek gondolom, ha nem tudok zsebre tenni valamit.
 
                                                           /SZIMPATIKA MAGAZIN, 2010. AUGUSZTUS, p. 8-10/
 Megjegyzés: a bejegyzésben található kiemelések és aláhúzások az eredeti szövegben nem szerepelnek- ez csupán individuatív kiemelés.
 
 
X,Y, Z generációk számára:
http://www.szimpatika.hu/cimkek/54/popper_peter/

Athéné, a határozott, bölcs asszony /azaz én:)/

“Ha az istennők közül Athéné jelentős befolyást gyakorol a személyiségedre, érdemes megfigyelned, miként viselkedik ez az istenség bizonyos élethelyzetekben. Ha felismered, hogyan viszonyulsz a karrieredhez, a férfihoz, akit szeretsz, a gyermekeidhez, a családalapításhoz, a szüleidhez, és szembesülsz isteni tulajdonságaid pozitív és negatív oldalaival, közelebb kerülhetsz ahhoz a nőhöz, aki vagy, sőt még ahhoz is, aki valójában lenni szeretnél.

Az istennő
Pallasz Athéné igen sokoldalú istennő. Egyrészt a bölcsesség, a tudomány, a női mesterségek (szövés-fonás, fazekasság), másrészt a hadviselés, a stratégia istennője, számos földi hős védelmezőjeként, tanácsadójaként emlegetik.
A mitológia szerint Athéné felnőtt nőként, teljes fegyverzetben pattant ki Zeusz koponyájából, és ő lett apja jobbkeze: ő az egyetlen istennő, akinek döntési jogköre volt. Anyja, Métisz titánok leánya, az ész istennője. Ő adta a varázsszert az ifjú Zeusznak, melynek hatására Kronosz kiöklendezte elnyelt gyermekeit. Amikor Métisz teherbe esett, Zeusz parányivá varázsolta, és elnyelte őt, végül voltaképpen ő „szülte meg” közös gyermeküket.  Athéné nem is ismeri el anyját, kizárólag Zeusz gyermekének tekinti magát.  Mítoszaiban is mindig csak férfiakat támogat: ő segített Herkulesnek, hogy tizenkét lehetetlennek tűnő feladatát elvégezze, stratégiai tanácsai segítették a görög sereget Trója legyőzésében, ő vezette haza a bolyongó Odüsszeuszt.
 
Az archetípus
Athéné tehát a tiszta ész, a racionalitás, a gyakorlatiasság megtestesítője. Nagyszerű stratéga, döntéseiben az eszére és nem a szívére hallgat. Jó vezető: céltudatos, előrelátó, gyors, határozott és gyakorlatias. Nem fél a felelősségvállalástól, tud és mer is dönteni, sőt nemet mondani. Eszével, előrelátásával képes tisztelet ébreszteni másokban, kompromisszumkészsége, diplomáciai érzéke pedig helyet biztosít számára a legfelső vezető testületekben is.

Ifjúkor
A kislány Athéné kiemelkedő szellemi képességei igen hamar megmutatkoznak. Gyakran már 4-5 éves korára megtanul olvasni, minden érdekli, elsősorban apját bombázza kérdéseivel. Az iskolában nincs vele probléma, rendszerint ő a legjobb tanuló. Nem görcsös, nem akar mindenáron megfelelni, egyszerűen élvezi a tanulást. Agya, mint a szivacs, úgy szívja be a tudást. Mivel szinte minden érdekli, minden tárgyból jó eredménye van. A problémát inkább az okozza, hogy a kortárs csoportok nehezen fogadják be, strébernek, könyvmolynak tartják. De Athéné sem nagyon törekszik közéjük, meglehetősen koravén, gondolkodása érettebb, komolyabb kortársainál, akiket — különösen a cicomázkodó lányokat — voltaképpen lenéző jóindulattal kezel. Tiszteletre méltó teljesítménye, határozott egyénisége miatt rendszerint vezető szerepet vív ki magának: önképzőkört, szakkört vezet, az iskolaújságot szerkeszti,tagja a diákönkormányzatnak. A lányok általában nem szeretik, és ő is inkább a fiúk társaságában érzi jól magát. Őket tekinti szellemi társnak: filozófiáról, természettudományról, politikáról beszélget velük.

Párkapcsolat

Általában maga választja társát: erős, tehetséges, ambiciózus férfit, olyat, akit tisztel, akire fel tud nézni. Igen fontos számára a közös érdeklődés, ami nemcsak a szórakozás, a szabadidő, hanem a munka területén is érvényesül. Athéné felbecsülhetetlen értékű szellemi segítőtársa férjének, akár közös családi vállalkozásról, akár tudományos kutatómunkáról van szó. Ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy alárendelné magát neki, sőt nemegyszer a maga okos, diplomatikus módján — anélkül, hogy a férfi észrevenné — átveszi az irányítást, de Artemisszel ellentétben sosem rivalizál partnerével.
A háztartás nem olyan idegen Athéné, mint Artemisz számára. Kiváló szervező: gépesít, racionalizál, ha módja és lehetősége van, segítséget vesz igénybe.
A házasság Athéné számára szoros szövetség, bajtársi kapcsolat, amelyben a szex nem nagy szerepet játszik. (Egyébként is hajlamos rá, hogy megfeledkezzen testéről, testi szükségleteiről.) 
A szex gyakran csak a szerződés része, amit megtesz a férfi kedvéért. (Artemisz sosem hajlandó a szexre, ha nincs kedve hozzá.) Azt sem bánja, ha a férfi időnként máshol elégíti ki szexuális vágyait, Athéné ugyanis képtelen a féltékenységre, szinte be van oltva ellene. Nem gondolja, hogy egy futó kaland veszélyeztetné a társával kötött szoros szövetséget. Ha mégis válásra kerül a sor, annak sosem a férfi hűtlensége az oka. A középkorú férfi számára néha már „túl sok” lehet Athéné, és egy odaadóbb Hérára vagy simulékonyabb Perszephonéra vágyik. A válás rendszerint nyugodtan, könnyes, érzelmes jelenetek nélkül lebonyolódik, s a volt házastársak akár barátok, munkatársak is maradhatnak.

 

Gyermekek

Athéné mint anya Artemiszhez hasonlóan nem tud sokat kezdeni a csecsemőkkel. Akkor érzi elemében magát, ha gyermekei már cseperednek, eszük nyíladozik, és meg lehet mutatni számukra a világot, meg lehet tanítani őket mindenféle értelmes dologra. Nevelési stílusa konzervatívabb, mint Artemiszé, általában többet követel, többet tilt és kevesebb szabadságot ad gyermekeinek. Viszont mellettük áll minden törekvésükben, hathatósan segíti őket, hogy sikereket érjenek el.

 

Munka

Bármilyen pályát válasszon is, Athéné biztosan megállja a helyét. Az egyetemen gyakran évfolyamelsőként végez, és céltudatosan tervezi karrierjét. Igen jól megállja a helyét a nagyvállalati hierarchiában. Jól alkalmazkodik, tudomásul veszi a realitásokat, vállalja a versenyt, vállalja, de nem keresi a konfliktust. Erőssége az előrelátás és a türelem, képes kivárni, míg kedvező pozícióba kerül. Bár bosszantja a felesleges bürokrácia, tudomásul veszi azt, és a cél érdekében betartja a szabályokat. Artemisszel ellentétben ritkán indulatos, a férfiak is bámulattal adóznak annak a higgadtságnak, ami a legmelegebb helyzetekben is jellemzi. Sosem ragadják el érzelmei, hanem mindig higgadtan elemzi az eseményeket, és kész minden ésszerű kompromisszumra. Éppen ezért- bár sokan számító, hideg nőnek tartják- multinacionális nagyvállalatoknál is megtaláljuk akár a legmagasabb posztokon. Artemisszel ellentétben, aki sportosan vagy extravagánsan, de mindenképpen saját ízlésének, egyéniségének megfelelően öltözködik, Athénét szinte mindig jól szabott kosztümben láthatjuk. Kevéssé érdekli a divat, öltözéke sohasem feltűnő, de mindig finom, elegáns, egyedi.

A tudományos kutatásban, az üzleti életben vagy politikában egyaránt megállja a helyét, képes vezető pozícióba jutni, és meg is tudja tartani azt. Politikusként inkább konzervatív, mindig racionális, sohasem elvakult. A domináns, vezető hely azonban nem feltétlenül elengedhetetlen a számára. Nagyszerű csapattag, vagy még inkább kitűnő tanácsadója egy rátermett, ambíciózus férfinak. Nincs szüksége ugyanis külső megerősítésre, elég, ha ő maga tudja, mekkora része van a sikerben. Ha elkötelezi magát az “ügy” fontosabb számára, mint a saját sikere.

Athéné a munka világában érzi legjobban otthon magát. Számos tulajdonsága nagyszerű főnökké teheti. A szélsőségesen Athéné típusú főnökből azonban gyakran hiányzik az empátia. Nem él vissza hatalmával, de dermesztő légkört teremt maga körül. Ezért beosztottai- sőt a hierarchia azonos fokán álló munkatársak is- tisztelik és elismerik, de ha lehet, elkerülik. S ezzel Athéné magányosságra ítéli önmagát.

 

Árnyoldalai:

Az Athéné típusú nő hátrányos vonásai szorosan összefüggnek erősségével, a racionalitással. Bár a legtöbb Athéné- nő erősen kifelé- forduló (extrovertált) személyiség, ha jobban megfigyeljük, tulajdonképpen alig beszél magáról. Csak gondolatai vannak jelen a beszélgetésekben, érzéseit mélyen elrejti. A szélsőséges Athéné- nő egyáltalán nem ismeri a mély érzelmeket, a szenvedélyt, a szerelmet, az intimitást.

Athénét nagyfokú teljesítmény-orientációja, maximalizmusa vezérli. Tökéletességre törekszik, és könnyen a munka rabjává válik. Sok Athéné szinte egyáltalán nem tud lazítani. A túl sok munka, a rengeteg teher miatt gyakran fejfájás, migrén gyötri, gyakoriak a mozgásszervi, főként gerincpanaszok nála.”

 

 /SHAPE- Magazin 2008. július p.70-73/

“Reményvesztés vagy CSODAVÁRÁS” ?!

 

(Irásbeli beszámoló- szociotherápia)

Korunkban semmi sem állandó, csupán a változás”

                                                                       /Dr. Simon Tamás/

“…………………………………………………………………………………………………………..”

Maga a kórház épülete meglehetősen régi, ennek megfelelően mind az állaga, mind az infrastruktúrája messzire elmarad a korszerű fejlesztések által létrejött „betegbarát” intézményektől.

 

Az osztály helyiségei a hygieniai szükségleteket kielégítőkön kívül: 1 nővérszoba, 1 orvosi szoba, 1 adminisztrációs helyiség, 1 ügyeleti szoba, -na és persze a kórtermek.(15db, igazából 16) Ezen kívül rendelkezésre áll még egy terasz, amelyről az épület udvarára nyílik kilátás.

Ezeket azért írtam le, mert így látszik, hogy sem ebédlőnk, sem társalgónk nincs, ahol esetlegesen a fennjárni tudó, mobilis betegeket külön foglalkoztatni lehetne. Marad tehát a kórterem és a terasz.

 

Eszközök hiányában a szociotherápiás foglalkoztatás gyakorlati megvalósítására kizárólag az individuum képzelőerejére lehet támaszkodni. De ez is elég, legalábbis több a semminél.

Én már évek óta a szociotherápia elvei alapján végzem hivatásomat, az ápolást- mégha eddig nem is tudatosult bennem.

 

Amikor belépek egy kórterembe, mindig köszönök,- felmérve az aktuális állapotot egyenként végignézem- és kérdezem a betegeket. Amikor van egy kicsivel több idő az átlagosnál (mert pl. kevesebb infúziót kell bekötni), akkor pedig beszélgetek azzal, akivel lehet; és megpróbálok kommunikálni azzal, akivel nem.

 

Többféle hangulatú beteg létezik, – ennek megfelelően: (saját rendszerű csoportosítás)

 

/Ezt azért tartom fontosnak, mert -véleményem szerint, – a betegek hangulatának, habitusának pontos ismerete, – és az ehhez való indokolt alkalmazkodás megvalósítása a kezdete a hatékony szociotherápiás foglalkozásnak/

 

  1. Nyugodt, orientált beteg.-Köszönés, szemkontaktus, mosoly.(Velük általában semmilyen nehézségbe nem ütközik a kommunikáció)
  2. Agresszív, de tiszta tudatú beteg .- Köszönés, szemkontaktus, pillanatnyi hangulati állapot felmérése után pozitív töltetű kérdés feltevése (ha sikerül elnyerni a bizalmukat, általában már nem okoz nehézséget a kommunikáció)
  3. Nyugodt, de zavart tudatú beteg.- Köszönés, szemkontaktus felvételének megpróbálása, valamilyen testi szükséglet (pl. itatás) kielégítése az éppen folyamatban lévő esemény kommentálásával. (nehéz a kommunikáció, főleg, amikor a beteg tudata „messze jár”)
  4. Nyugtalan, zavart tudatú beteg.- Köszönés, szemkontaktus felvételének megpróbálása, valamilyen testi szükséglet kielégítése, nyugtató hatású, lassú, tagolt beszéd. Pozitív mondatok gyakori használata. (a kommunikáció egyértelműen nehéz)
  5. Apátiás beteg .- Köszönés, szemkontaktus, valamilyen testi szükséglet kielégítésére irányuló törekvés, derűt sugárzó, optimista mondatok használata, -ha az idő engedi- valamilyen vidám esemény említése, vagy történet mesélése. (legrosszabb esetben szinte egypólusú a kommunikáció, optimális esetben azonban (idővel és türelemmel) sikerül kizökkenteni a beteget az érdektelenség állapotából)
  6. Öntudatlan beteg: Köszönés, folyamatos kommentálása a körülötte zajló eseményeknek. Arc megsimítása, kéz megfogása.

 

Nem tértem ki rá a felsorolásnál, de mindegyik esetben nagyon meghatározó tényező a szemkontaktuson kívül az érintés hatása. A beteg, már az érintés minőségéből tudja- akkor is, ha nem szólunk hozzá egy szót sem- bízhat- e bennünk. Ennek megfelelően határozott kell, legyen, mégsem durva. /Természetesen már belépéskor a testtartásunk, és az összkép is őszintén tükrözi személyiségünk minden rezdülését./

Az érintésnek nagyon fontos szerepe van a beteg bizalmának elnyerésén kívül abban is, hogy sikeresen tudjuk oldani feszültségét, enyhíteni félelmeit.

Az idősek többsége – eltekintve a számos fizikailag megnyilvánuló kóros állapotoktól-rosszul lát, és nagyothall. Ezért tartom fontosnak minden beteg esetében a személyes üdvözlést, így akárhányadik beteg is a kórteremben, úgy bánok vele, mintha akkor léptem volna be.

Megpróbálok úgy elhelyezkedni az ágy mellett, hogy az idős ember láthassa az arcomat, így a szememet és a számat is.

Mindig hangosabban beszélek az átlagosan megszokottnál, és jóval tagoltabban igyekszem közvetíteni a mondandómat.

 

Az idősek érzékszerveinek meggyengült állapota miatt sajnos nincs lehetőség az osztályunkon csoportos foglalkozásra, hiszen sokszor még a szomszéd ágyon fekvő beteg sem érti, amit mondok, nemhogy a sarokban lévő.

Ezért csoportos foglalkozást kizárólag fennjáró, orientált betegekkel tudok elképzelni. Ez történhetne a kórteremben, ha nem okozna zsúfoltságot,- így viszont a terasz rá az alkalmas hely, ha megfelelő (és van) az idő.

 

Mint már említettem: eszközök hiányában nem sok lehetőség akad.

Ilyenek az:

 

  1. Irányított beszélgetés:(pl. mindenki elmondja a gondolatát arról, mihez fog majd legelőször, amikor hazaér, vagy mi az az étel, amire legjobban vágyik)
  2. Társasjáték: Főleg jó időben, azért valahonnan mindig előkerül egy pakli kártya (Ilyenkor csak megfigyelőként vagyok jelen, nem avatkozom a játékba) Ez arra jó, hogy a betegek kikapcsolódnak, valamennyire el tudnak vonatkoztatni pillanatnyi állapotuktól, és a jelenlegi helytől. Mint már írtam, nem avatkozom be, de jelen vagyok- ez lehetőséget ad nekik arra, hogy kérdéseket tegyenek fel. Kíváncsiságuk határtalan, és természetesen vannak olyan személyes jellegű kérdések, melynek megválaszolása elől (galád módon) kitérek, mégis erősítem a bizalmukat.

3.   Egy konkrét esemény (közérdekű) megbeszélése. Mindenki elmondhatja a véleményét egy bizonyos dologról. Ebből néha vita is ki szokott alakulni, ebben az esetben azonban ez hasznos-, hiszen képes kibillenteni a beteget az aktuális érzelmi állapotából. („kicsit felrázza”)

 

Nyilvánvalóan több lehetőség lenne a szociotherápiás foglalkozásra,- ha a betegek állapota és az infrastruktúra fejlettsége megengedné. (Mellékesen: ha minden ápolóban lenne rá igény).

 

 

 

„Csodavárás”:

Szociotherápiás foglalkozások, amit osztályunkon még megvalósítónak tartok: (megjegyzés: mondanom sem kell, hogy a kollektívánk maximális negatív hozzáállása miatt ezek egyelőre MÉG CSAK álmok)

 

  1. Séta, kényelmes „kiülős” beszélgetés a kórházunk parkjában. (van egy kis medence is, benne halacskákkal, meg békával). A járóképes betegeket lekísérnénk az udvarra, akit pedig lehet, – ülőkocsival vinnénk ki az udvarra. Pár perc szabad nézelődés, kikapcsolódás után mindenki „gyűjthetne 1 kézzel fogható apróságot (pl. falevél, kavics, valamilyen növénynek a termése) és utána személyről személyre végighaladva mindenki elmesélné, – miért éppen azt a dolgot választotta.

Esetleg beszélgetés indítása az aktuális időjárásról, majd hangulatról- belemélyedve az ehhez kapcsolódó érzések megbeszélésébe.

  1. Egy kiválasztott, meghatározott televízió-műsor megnézése, majd a látottak átbeszélése.

(Kiváló vitaindító, beszédre ösztönző foglalkozásnak tartom)

  1. A betegektől „kölcsönkért” családi- tehát személyes, mégis publikus, -tehát közérdekű fényképek összegyűjtése. Szkennelés, majd a kórház folyosóján felállított lepedős paravánra kivetítés. Itt mindenki elmondhatja az általa leadott kép/képek kiválasztásának okát- személyes érzelmekkel fűszerezné a foglalkozást, – és esetleg olyan beteg is bekapcsolódna a vetítés utáni beszélgetésbe, aki nem tudott/akart fényképet hozni.

 

 

 

 

Egy beteg szociotherápiája a nővérnek (azaz nekem :)

 Egy sokadik év jelentéktelen napján éppen az ápolói teendőimet láttam el az egyik Férfibetegnél. Az eltelt pár hét alatt sikerült meglehetősen bizalmas viszonyt kialakítanom Vele /nem kell rosszra gondolni!:)/. Sajnos,- középkorúsága miatt nem, de betegsége miatt igen, – már nem volt képes arra, hogy verbálisan is ki tudja magát fejezni, viszont e nélkül is már egy nézés alapján 98%-os valószínűséggel eltaláltam, hogy mit szeretne, sikerült mosolyt csalnom a szája sarkába.

Később már akkor is benéztem Hozzá, ha éppen nem abba a kórterembe voltam beosztva (persze az illetékes nővér ezt nem vette jó néven,- mert ő csak abban tudott gondolkodni, hogy – az esetleges- paraszolvenciára hajtok, – csakhogy ezzel megpróbáltam nem foglalkozni), jobb kedvet adtam Neki, és Ő jobb kedvre derített engem. Egy- egy ilyen alkalom után- hihetetlen módon, – de sokkal optimistábban láttam a dolgokat.

Valamelyik későnyári/kora őszi délutánon a Testvére keresett meg engem a nővérszobában, hogy az Öccse beszélni szeretne velem. Odamentem az ágyhoz, és persze rutinosan azt próbáltam meg kifürkészni, mi lehet a baj? Milyen szükségletet tudnék kielégíteni?! Holott ilyen jellegű problémáról szó sem volt. Félszegen, mint egy kisiskolás fiú, felemelte az addig takaróján nyugvó kezét,- és felém nyújtott egy icipici, lila virágokból álló csokrocskát. Persze, aki megtudta, és nem vágta rá egyből, hogy „Mit akarsz azzal a gazzal?!, ”Most elrakod?!”, „Miért nem dobod ki?!” az is furcsának tartotta, mikor újdonsült ajándékomat óvatosan egy tiszta papírzsebkendőbe csavartam, majd elsüllyesztettem a táskám egyik védett rekeszében.

Azt a „szeretetmorzsát” a mai napig féltve őrzöm. Ajándékozója felől már nem aggódom, hiszen a legjobb helyen van, ahová csak halála után kerülhet az ember.

Szóval, mint mondtam: féltve őrzöm, mert másnak csak egy elszáradt, kifakult növénycsomó lenne,- nekem pedig,- amikor ránézek (vagy csak eszembe jut) a szeretet, a hála, az emberség szimbóluma.

ISTENRŐL…

Van-e ISTEN vagy nincs? Az ateista filozófia-professzor arról beszél a tanítványainak, mi a problémája a tudománynak Istennel, a Mindenhatóval. Megkéri az egyik új diákját, hogy álljon fel és a következő párbeszéd alakul ki:

Prof: Hiszel Istenben?

Diák: Teljes mértékben, uram.

Prof: Jó-e Isten?

Diák: Természetesen.

Prof: Mindenható-e Isten?

Diák: Igen.

Prof: A bátyám rákban halt meg, annak ellenére, hogy imádkozott Istenhez, hogy gyógyítsa meg. Legtöbbünk törekedne arra, hogy segítsen másokon, akik betegek. De Isten nem tette ezt meg. Hogyan lehetne akkor jó Isten? Hmm?

Diák: (a diák hallgat)

Prof: Erre nem tudsz választ adni, ugye? Kezdjük elölről, fiatalember. Jó-e Isten?

Diák: Igen.

Prof: Jó-e Sátán?

Diák: Nem.

Prof: Honnan származik Sátán?

 Diák: Istentől?

Prof: Így van. Mond meg nekem, fiam, van-e bűn ebben a világban?

Diák: Igen.

Prof: A bűn mindenhol jelen van, nemde?

Diák: Igen.

Prof: És Isten teremtett mindent. Így van?

Diák: Igen.

Prof: Tehát ki teremtette a bűnt?

Diák: (a diák nem válaszol)

Prof: Vannak-e betegségek? Erkölcstelenség? Gyűlölet? Csúfság? Mindezen szörnyű dolgok léteznek ebben a világban, ugye?

Diák: Igen, uram.

 Prof: Tehát, ki teremtette mindezeket?

Diák: (a diák nem felel)

Prof: A tudomány állítása szerint 5 érzékünk van, melyekkel felfogjuk és megfigyeljük a dolgokat magunk körül. Mondd meg nekem, fiam! Láttad-e már valaha Istent?

Diák: Nem, uram.

Prof: Mondd meg nekünk, hallottad-e már valaha a te Istenedet?

 Diák: Nem, uram.

Prof: Érezted-e már valaha a te Istenedet, megízlelted-e a te Istenedet, vagy érezted-e már a te Istened illatát? Különben is, volt-e már valamilyen kézzelfogható tapasztalatod Istenről?

Diák: Nem, uram, attól tartok nem.

Prof: És mégis hiszel benne?

Diák: Igen.

Prof: A tapasztalati, igazolható, bemutatható bizonyítékok alapján a tudomány kijelenti, hogy a te ISTENED nem létezik. Na erre mit mondasz, fiam?

Diák: Semmit. Nekem csak a hitem van.

Prof: Igen. A hit. Pontosan ezzel van problémája a tudománynak.

 Diák: Professzor, létezik-e a hő?

 Prof: Igen.

Diák: És létezik-e a hideg?

Prof: Igen.

Diák: Nem, uram. Nem létezik. (Az események ezen fordulatára az előadóterem elcsendesedik.)

 Diák: Uram, lehet sok hőnk, még több hőnk, túlhevíthetünk valamit, vagy még annál is jobban felhevíthetjük, lehet fehér hőnk, kevés hőnk, vagy semennyi hőnk. De nem lesz semmink, amit hidegnek hívnak. 458 fokkal tudunk nulla alá menni, ami a hő nélküli állapotot jelenti, de annál lejjebb nem mehetünk. A hideg nem létezik. A hideg szót a hő nélküli állapot jellemzésére használjuk. A hideget nem tudjuk lemérni. A hő: energia. A hideg nem Az ellentéte a hőnek, uram, hanem a hiánya. (Az előadóteremben ekkor már egy gombostű leejtését is meg lehetne hallani.)

Diák: És mi van a sötétséggel, Professzor? Létezik-e a sötétség?

Prof: Igen. Hogyan beszélhetnénk Az éjszakáról, ha nem lenne sötétség?

Diák: Ismét téved, uram. A sötétség valaminek a hiányát jelzi. Lehet kis fényünk, normális fényünk, nagy erejű fényünk, villanó fényünk, de ha sokáig nincs fény, akkor nincs semmi, S azt hívjuk sötétségnek, így van? De a valóságban a sötétség nem létezik. Ha létezne, még sötétebbé tudnánk tenni a sötétséget, nemde?

Prof: Tehát, mire akarsz rámutatni mindezzel, fiatalember?

Diák: Uram, azt akarom ezzel mondani, hogy a filozófiai eszmefuttatása hibás.

Prof: Hibás? Meg tudod magyarázni, miért?

Diák: Uram, ön a kettősségek talaján mozog. Azzal érvel, hogy van az élet, utána pedig a halál, van egy jó Isten és egy rossz Isten. Az Istenről alkotott felfogást végesnek tekinti, mérhető dolognak. Uram, a tudomány még egy gondolatot sem tud megmagyarázni. Elektromosságot és mágnesességet használ, de sohasem látta egyiket sem, arról nem is szólva, hogy bármelyiket megértette volna. Ha a halált az élet ellentéteként vizsgáljuk, akkor tudatlanok vagyunk arról a tényről, hogy a halál nem létezhet különálló dologként. A halál nem az élet ellentéte: csak annak hiánya.

Diák: Most mondja meg nekem, professzor: azt tanítja a diákjainak, hogy majmoktól származnak?

 Prof: Ha a természetes evolúciós folyamatra célzol, akkor természetesen igen.

Diák: Látta-e már valaha Az evolúciót a saját szemével, uram? (A professzor mosolyogva megrázza a fejét, kezdi látni, MI lesz a vita kimenetele.)

Diák: Mivel eddig még senki sem látta az evolúciós-folyamatot végbemenni, sőt azt sem tudja bizonyítani, hogy ez egy folyamatos történés, azt jelentené mindez, hogy ön a saját véleményét tanítja, professzor? Akkor ön nem is tudós, hanem prédikátor? (Nagy zajongás támad az osztályban.)

Diák: Van-e valaki az osztályban, aki látta már valaha a professzor agyát? (Az osztály nevetésben tör ki).

Diák: Van-e itt valaki, aki hallotta már a Professzor agyát, érezte, megérintette azt, vagy érezte az illatát?.. Úgy tűnik, senki nem tette. Tehát, a tapasztalati, állandó, kimutatható bizonyítékok megalapozott szabályai szerint a tudomány kimondja, hogy önnek nincs agya, uram. Ne vegye tiszteletlenségnek, uram, de hogyan adhatnunk így bármilyen hitelt az előadásainak? ( A teremben síri csend. A professzor a diákot nézi, arca kifürkészhetetlen.)

Prof: Azt hiszem, hit alapján kell elfogadnod, fiam.

Diák: Erről van szó, uram! Ember és Isten között a HIT a kapcsolat. És ez mindennek a mozgatója és éltetője.

A diák… Albert Einstein volt. “A tudomány, vallás nélkül sánta, a vallás tudomány nélkül vak.” Albert Einstein

MIT CSINÁLTOK SZOMBAT ESTE?! (1978)

 

 

 

„ – Mit csináltok szombaton este? Ha ráértek, ugorjatok fel hozzánk egy kávéra! – így hangzik manapság a legtöbb meghívás. A „felugrás” kifejezés persze nemigen pontos – hiszen a szíves invitálás nemcsak egy félórára szól -, de az egy kávét sem kell szó szerint érteni, hiszen szinte biztosra vehető, hogy lesz ott más enni- és innivaló is. A lényeg azonban világos: a házigazda azt szeretné, hogy kellemes társaság gyűljön nála össze, lehetőleg valamennyien örüljenek egymásnak és érezzék jól magukat. A lebonyolítás már nem ilyen egyszerű, a vendéglátás cseppet sem könnyű tudomány. Erre lehet következtetni abból a tömérdek útmutatóból, tanácsadóból és értekezésből is, amelyeket az ókori görögöktől napjainkig e témának szenteltek.

 

Hogy miért nem hagyott alább ennyi évszázad alatt a vendéglátás divatja? A DOLOG KÉZENFEKVŐ: AZ EMBER ÖRÖMÉT, BÁNATÁT – DE MÉGIS INKÁBB ÖRÖMÉT – MEG SZERETNÉ OSZTANI BARÁTAIVAL. Püthagoraszról feljegyzi egy történet, hogy amikor híres matematikai tételét felfedezte, így kiáltott fel lelkesedésében:

–         Most levágatok egy ökröt, és megvendégelem vele a barátaimat!

Az ókori görög szokásokat ismerve nem is kételkedünk, hogy megtartotta a szavát. Hiszen a jómódú athéni polgárok annyira kedvelték a Pazar lakomákat, hogy végül a város urai megsokallták a pazarlást, és törvényt hoztak, amely szerint harminc személyt szabad esetenként vendégül látni. No de a szabályok kijátszását nem az újkorban találták fel…

 

Nagy társaságnak nagy traktával való jóllakatásához persze nagy személyzet, sok étszer kellett. Akinek nem volt elég szolgája, az könnyen segíthetett magán: a piacon néhány órára is fogadhatott felszolgálókat, de énekeseket és táncosnőket is, akik a meghívottak szórakoztatását látták el – napidíjért. Ha ezüst – arany étkészlet vagy remekmű hiányzott a háztartásból, azt is a piacon lehetett bérelni. A jó szakácsokért valóságos versengés folyt, hiszen ők igazán jelentős részt vállaltak a lakoma sikerében. Fel is jegyezte az ókori etikett, hogy nem illik más szakácsát, zenészét, táncosnőjét és vendégét elcsábítani. Valóban! A Pazar lakoma lebonyolításához az utóbbi is nélkülözhetetlen.

 

Az aszkétikusnak tartott középkor embere is kedvelte a nagy társas lakmározásokat. De természetesen csak az igazán gazdagoknak állt módjukban, hogy ilyet rendezzenek. Ők viszont igencsak dőzsöltek. Ezért születhetett a jellemző mondás: A szegényember egyék, amikor ehetik, a gazdag, amikor ehetnék.

 

Az illemszabályokat ekkor is feljegyezték, talán néhol még be is tartották, de nem túl kulturált állapotokról értesülünk belőlük. Az egyik például így inti a XIII. század társasági emberét: ne nyúlj kézzel a tálba, csak kanállal, ne két kézzel tömd a szádba az ételt, csak eggyel. Egy másik szerző a hölgyeket igazította útba. Praktikus tanácsa arra bíztatja őket, hogy mielőtt vendégségbe mennének, otthon surranjanak ki a kamrába, és lakjanak jól. Így nem esik majd nehezükre, hogy az asztalnál mindenből csak bájosan csipegessenke, „annyit fogyasszanak, mint egy kismadár”.

 

Köztudott, hogy szinte minden nép hagyományos nemzeti sajátosságaként tartja számon vendégszeretetét. Így teszünk mi is, , és méltán. Hiszen hazánkban mindenütt, szegények és gazdagok házában egyaránt aranyéletük volt a látogatóknak. A házigazda mindenképpen igyekezett a kedvükbe járni, csakhogy tovább maradjanak. De előfordult az is, hogy ha sem rábeszélés, sem kényeztetés nem használt, cselhez folyamodott. Például titokban kiszedegette barátai hintójának kerekét, utazzanak el, ha tudnak.

 

Általában nemcsak jóismerősöket, hanem vadidegeneket is szívesen láttak otthonukban. Mikor a jómódú gazda meghallotta, hogy egy csak hírből ismert uraság átutazik lakhelye közelében, szolgáival együtt kivonult a hintója elé, megszólította, és addig kapacitálta, amíg így fogott vendégével térhetett nagy diadallal haza.

 

A vendégnek húzódoznia illett, mint a megkért leánynak. Egy időben minden meghívást kétszer kellett megismételni. Ha a második üzenet valamiért elmaradt, a sértődött ismerős képpel sem fordult az udvariatlan gazda háza felé. Ha már összejött a vendégkoszorú, néhány napnál előbb nem eresztették őket haza, hanem mindenkit dugig etettek – itattak. Igazán gazdag házaknál ebédre, vacsorára hat- nyolc fogás dukált, ezek mindegyike három- négy tál ételből állt. Így aztán nem csoda, hogy a hölgyek és urak napi négy – öt órát töltöttek az asztalnál. Inkább az érthetetlen a mi számunkra, hogy hogyan tudott egy ember ennyit enni.

 

Aemilius Paulus kijelentette, hogy egy jó lakoma ügyes megrendezése van olyan feladat, mint egy csatanyerés, és valóban méltó egy nagy hadvezérhez. A hízelgő kijelentésben némi túlzást érzünk, valószínűleg egy hajdani jó mulatság házigazdáját tisztelte meg e bókkal. Az azonban bizonyos, hogy ellentétben a hadvezetéssel, amihez szállóige szerint pénz, pénz és pénz kell, a jó vendéglátáshoz ez nem elegendő. Különösen így van ez ma, amikor már semmiképpen sem a nagy trakta az est sikerének a mércéje. Sőt, ez volt a helyzet már Karinthy Frigyes idejében is, aki „Vendéget látni – vendégnek lenni” című művében foglalta össze a témáról való tapasztalatait. A kedves – szellemes könyvecske is Szíves Szilárdék vacsorájának ítéli a pálmát Mulatós Menyhérték estjével szemben. Ez a vélekedés nyilván évszázadok múlva is megállja majd a helyét, de egyebekben az értekezés megjelenése óta sokminden változott. Például nemigen terítenek sehol sem nyolc- tíz személyre, és a dolgozó asszonyok nem főzhetnek négy- öt fogásos vacsorát a ház barátainak.

 

Az viszont a kétezer éves görög jótanácsokból, és tapasztalatainkból egyaránt nyilvánvaló, hogy az este sorsát elsősorban a háziak kedvessége, tapintata határozza meg, és nem mellékes az sem, kiket hívnak meg egyszerre. Ha a meghívottak fiatalok, és a magnó viszi a szót, valószínűleg mindenképpen könnyen összemelegszik a társaság. Ha viszont beszélgetés, vitatkozás, eszmecsere a fő programpont, akkor nagyon lényeges, hogy vagy régi ismerősök, vagy olyan emberek találkozzanak egymással, akiknek előreláthatólag bőven lesz közös témájuk. A tévés együttlétek azért veszélyesek, mert a legtöbben megszokták, hogy papucsban – és szokott karosszékükben nézzék az adást.

 

Ha ma nem is divat a sokfogásos vacsora, mégis sok gondot okoz a háziaknak, hogy mivel tartsák jól a vendégeiket. A probléma valóban nem egyszerű. Ha nincs szerencséjük, könnyen találkozhatnak egyetlen este az összes következő nehézséggel: X nem iszik feketét, mert akkor reggelig nem tud aludni. Y és Z- né nem kóstolják meg a süteményt és a szendvicseket, mert az ártana a fogyókúrájuknak Q pedig kocsival jött, így természetesen nem fogyaszthat alkoholt. A leggondosabb házigazda sem láthatja előre valamennyi vendége rigolyáját. De az este akkor sikerül igazán jól, ha mindenki úgy érzi, hogy ő itt nem egy reprezentációs fogadás statisztája – mint az ógörögök „elcsábított” vendégei -, hanem éppen az ő kedvéért ül együtt a társaság, a cél az ő jó hangulata és közérzete. A gondos házigazda tehát akkor is kínál üdítőitalt, ha ő maga csak a bornak vagy a sörnek a híve. A háziasszony pedig gondot fordít arra, hogy a finom és mutatós szendvicsek és torták mellett – vagy helyett – olyan újszerű, könnyű ételeket is készítsen, amelyekből lelkifurdalás nélkül ehet a fogyókúrázó, de megkóstolhatja az is, aki szó szerint vette a meghívást, otthon megvacsorázott, és csakugyan nem hagyott több helyet a gyomrában, mint amennyi a feketekávénak jár.

 

A következőkben – csak ötletképpen – bemutatunk néhány, az említett követelményeknek megfelelő receptet.

 

Szép is, változatos is, a fogpiszkálós szendvics, mert minden darabot egyszerre be lehet kapni. FORINTOS KIFLIT KARIKÁKRA VÁGUNK, MEGVAJAZZUK, ÉS KÜLÖNFÉLE ÖSSZEILLŐ DOLGOKAT RAKUNK RÁ. Például: franciasalátára nyelvszeletet vagy sonkát, erre majonézt vagy paprikasalátát helyezünk. Sülthúsra kimagozott meggy darabot, kőrözöttre sajtot, ringlit és olajbogyót, kolbászkarikára keménytojást és savanyú uborkát rakhatunk. Végül minden falatot külön felnyársalunk egy színes műanyagrudacskával, vagy ha az nincs, egy fogpiszkálóval. A szendvics másik változata kifli nélkül készül, valamilyen nem zsíros sajtból vágott alappal.

 

Ugyancsak kellemes harapásnyi harapnivalókat kapunk, ha darált húst vagy sonkát paradicsompürével és sóval, borssal kevés hagymakrémmel dolgozunk össze, kis gombócot formálunk belőle, kisütjük, majd uborkával, zöldpaprikával összetűzve tálaljuk.

 

Kevesen tudnak ellenállni a gyümölcssalátának. Minél több féle friss, mirelt, befőtt és déli gyümölcsöt meghámozunk, felszeletelünk, tálon szépen elrendezzük, megcukrozzuk őket, majd citrom-, narancs- vagy meggylével, néhány kávéskanál rummal, esetleg rumaromával megöntözzük. A tetejét dióval, mazsolával megszórjuk, és behűtve tálaljuk.

 

A töltött narancs főleg téli nyalánkság. A félbevágott gyümölcs belsejét óvatosan kikaparjuk, apróra vágjuk, pici almadarabokkal összekeverjük, visszatöltjük a héjába, majd forró sütőben megsütjük.

 

Szép tálat állíthatunk össze fogpiszkálóval összetűzött, szeletelt gyümölcsökből is, csak arra kell vigyáznunk, hogy olyanokat válogassunk össze, amelyek nem eresztenek túlságosan sok levet.

 

A receptek után nem marad más hátra, mint hogy sok sikert kívánjunk elkészítésükhöz, jó étvágyat, kedves vendégeket, kellemes házigazdákat – azaz jó barátokat – elfogyasztásukkor, valamint nagyon jó szórakozást!”

 

 

/IVÁN KATALIN:

FÜLES ÉVKÖNYVE 1978.

IFJÚSÁGI LAPKIADÓ VÁLLALAT, BUDAPEST, 1978/

 

PANASZNAP 2.

Nekem megadatott, amiről sokáig csak reményveszetten álmodoztam: a Férj, a Gyermek (ugyanis Apa nélkül nőttem fel, szóval nem volt igazi “családpéldám”), – és igen: kecó balkonnal (virágok még nem nagyon vannak- mert az rengeteg idő és pénz, de TERVBE VAN VÉVE)
Szóval…mindig is magányos voltam, nem voltak IGAZI barátaim…akik elhívtak volna fagyizni vagy házibuliba, vagy akikkel együtt választhattam volna ki a menyasszonyi ruhámat, akik vállán én is elsírhattam volna az aktuális bánataimat (sajnos “segítő típusú ember vagyok- ezért a természetemből fakadóan hagyom, hogy az emberek rám zúdítsák a mindenféle negatív dolgaikat- és ez tudod, mit jelent), de most már kicsit önzőbb vagyok e téren, mióta megszületett a Kicsink…Belefáradtam, hogy legtöbbször én hívogatom fel a barátaimnak vélt emberkéket, akik mindig valami “most akartalak hívni”, “jó lenne találkozni” szöveggel kezdenek el mentegetőzni- miközben mindketten tudjuk, hogy magasról tesz arra, mi van velem…
Kizárólag a Családom nyújt némi pszichés védőhálót- ezt a szűk családi körre értsd…de az nem elég! (legalábbis nekem)…Szóval én magányos vagyok a Családom és a három kutyám mellett is, mert nem érzem, hogy elfogulatlanul bárkit is érdekelnék, bárki is törődne velem, bárki is szeretne…Na persze erről nyilván én, meg az a hülye szókimondó természetem, és maximalista jellemem tehet…

PANASZNAP

Most annyira ELEGEM VAN MINDNBŐL ÉS MINDENKIBŐL!!!!

Persze, higgadjak le, meg minden, de ez elég nehezen megy, az elmúlt napok történései okán.

Először azt hittem, csupán átmeneti “írói válság”- ban szenvedek, azután rájöttem, hogy nem- dehogyis: alig várom, hogy a semmiről ismét írhassak valamit.

Elegem van az ígérgetésekből, a be nem tartott megbeszélt időpontokból, a szürke időjárásból- és úgy ámblokk mindenből, ami pillanatnyilag körülvesz.

Nem, nem olyan egyszerű kifinomultan türelmesen mosolyogva átsuhanni a mellőzöttségen, és ez biztos nem egyedi eset.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!